ecology

Ekologia a farby, czy to możliwe?

Wiele osób zajmujących się zabezpieczeniem powierzchni stalowych, aluminiowych, ocynkowanych czy z tworzyw sztucznych słysząc, że można malować produktami na bazie wody tzn. rozcieńczać wodą nie dowierza. Jednak jest to prawda i w wielu branżach zajmujących się nakładaniem powłok takie farby istnieją już od wielu lat i mają się bardzo dobrze.

Produkty na bazie wody są bardzo popularne w branży malowania tworzyw sztucznych i szkła głównie dekoracyjnego. Zazwyczaj stosuje się produkty, które mają bardzo dobrą przyczepność do różnego rodzaju tworzyw sztucznych bez stosowania promotorów adhezji. Głównym zadaniem tego typu farb jest nadanie odpowiedniego efektu dekoracyjnego, koloru, struktury lub połysku.

Bardzo istotne jest posiadanie odpowiedniego zaplecza do aplikacji i suszenia powłok na bazie wody. Woda potrzebuje znacznie więcej czasu i energii do odparowania w porównaniu do rozpuszczalników organicznych. Cały proces wymaga utrzymania odpowiedniej temperatury produktów, podłoża, wilgotności i bardzo dobrej wentylacji. Wszystko to sprawia, że nie każdy zakład zajmujący się nakładaniem powłok jest w stanie sprostać tym wymaganiom.

Właśnie utrzymanie takiego reżimu technologicznego jest głównym problemem przy zastosowaniu farb wodnych w szeroko pojętej branży antykorozyjnej. Im większe gabaryty do pomalowania tym trudniej będzie zachować odpowiednie warunki aplikacji i suszenia. Dlatego antykorozyjne farby wodne stosuje się głównie przy malowaniu mniejszych elementów, które można zmieścić do kabin lakierniczych.

Pytanie jak się ma ekologia do tego typu farb? Ekologia dotyczy lotnych związków organicznych (LZO). W standardowych produktach rozcieńczalnikowych w zależności od gatunku i zastosowania farby zawartość LZO może wynieść od 400 g/l do około 800 g/l. Tak duża emisja lotnych związków organicznych powoduje wprowadzenie zanieczyszczeń do atmosfery. W przypadku wodnych produktów ta emisja zredukowana jest do 250 g/l a niekiedy nawet dużo poniżej 100 g/l. Pomimo, że farby na bazie wody mogą być droższe od konwencjonalnych rozpuszczalnikowych często za wyborem przemawia znaczne obniżenie emisji LZO a co za tym idzie niższe opłaty środowiskowe.

Firma Grupa CSV działa w branży powłok do zabezpieczenia podłoży przed szkodliwym wpływem zewnętrznych czynników atmosferycznych. Od ponad piętnastu lat współpracuje z producentem antykorozyjnych farb przemysłowych z Hiszpanii marki BESA. W swojej ofercie posiada szereg materiałów przeznaczonych specjalnie do przygotowania podłoży przed wykonaniem obróbki podłoża oraz produkty do zabezpieczenia powierzchni przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych po wykonaniu obróbki ściernej. W swej ofercie BESA posiada zarówno systemy lakiernicze do tworzyw sztucznych i szkła dekoracyjnego jak i szeroką gamę produktów do malowania antykorozyjnego.

GRUNTY WODOROZCIEŃCZALNE

URA-NOL 010 – grunt wodorozcieńczalny szybkoschnący – na bazie żywic winylowych i akrylowych przeznaczony do szybkiego malowania powierzchni stalowych, niewielkich konstrukcji, ogrodzeń, kontenerów itp. Możliwość suszenia w kabinie w podwyższonej temperaturze. Zawartość LZO poniżej 250 g/litr w formie gotowej do użycia.

URA-NYL 016 – grunt wodorozcieńczalny antykorozyjny – rekomendowany do malowania maszyn rolniczych, pojazdów przemysłowych i utrzymania czystości. Posiada doskonałe właściwości antykorozyjne dzięki zawartości fosforanu cynku. Grunt można stosować w wersji do zanurzenia jak i do natrysku. Stanowi mieszaninę żywic akrylowo-epoksydowych. Posiada przyczepność do stali, aluminium i ocynku. Grunt można suszyć w kabinie w podwyższonej temperaturze. Zawartość LZO poniżej 235 g/litr w formie gotowej do użycia. Możliwość przelakierowania zarówno lakierami wodnymi 1 i 2K jak i rozcieńczalnikowymi 1 i 2K.

Zabezpieczenie antykorozyjne gruntem URA-NYL 016

Zabezpieczenie antykorozyjne gruntem URA-NYL 016

URA-POX 026 – grunt wodorozcieńczalny epoksydowy 2K typu SHOP PRIMER –szybkoschnący grunt epoksydowy SHOP-PRIMER z fosforanem cynku. Posiada bardzo dobrą przyczepność oraz ochronę antykorozyjną. Spawalny zgodnie z UNE EN-1289 oraz UNE 583, 1-2-5, 99:01. Wspaniałe właściwości antykorozyjne. Cechuje go szybkie schnięcie oraz twardość. Posiada przyczepność na stal, aluminium, stal galwanizowaną a także na pewne typy powierzchni plastikowych (ABS, PVC, PS oraz PUR). Na bazie żywic epoksydowych utwardzanych poliamidami. Może być suszony w kabinie w podwyższonej temperaturze. Zawartość LZO poniżej 185 g/litr w formie gotowej do użycia.

Przykład systemu lakierniczego na bazie gruntu URA-POX 026 na podłożu aluminiowym.

Przykład systemu lakierniczego na bazie gruntu URA-POX 026 na podłożu aluminiowym.

URA-POX 028 – grunt epoksydowy wodorozcieńczalny 2K – żywica epoksydowa utwardzana poliamidami, zawiera fosforan cynku. Wysoka odporność w systemach z farbami wodorozcieńczalnymi i rozcieńczalnikowymi. Rekomendowany do pojazdów dostawczych, maszyn rolniczych, konstrukcji metalowych, prac w kotłowniach, pojazdów użytkowych. Cechuje go szybkie schnięcie oraz twardość. Doskonała przyczepność do stali, aluminium oraz stali galwanizowanej. Możliwość nakładania baz lakierniczych w celu uzyskania szerokiego spektrum kolorystycznego również kolorów metalicznych. Zawartość LZO poniżej 180 g/litr w formie gotowej do użycia. Może być suszony w kabinie w podwyższonej temperaturze.

Zabezpieczenie elementu pojazdu użytkowego systemem URA-POX 028 z nawierzchnią akrylową rozcieńczalnikową o obniżonym LZO URKI-VOC.

Zabezpieczenie elementu pojazdu użytkowego systemem URA-POX 028 z nawierzchnią akrylową rozcieńczalnikową o obniżonym LZO URKI-VOC.

URA-COR 020 – wodny grunt alkidowy 1K z fosforanem cynku – samochody dostawcze, maszyny rolnicze, kotły. Doskonała ochrona przeciw rdzy, szybkie schnięcie i utwardzanie. Przyczepność do stali, aluminium i ocynku. Także na tworzywa sztuczne takie jak: ABS, PVC, P.S, PUR, P.C, M.A. Modyfikowana żywica alkidowa z fosforanem cynku. Możliwość przelakierowania produktami wodnym i rozcieńczalnikowymi. Zawartość LZO poniżej 210 g/litr w formie gotowej do użycia. Może być suszony w kabinie w podwyższonej temperaturze.

Do powyższych gruntów wodnych GRUPA CSV poleca szeroką gamę lakierów nawierzchniowych wodnych i rozcieńczalnikowych marki BESA. Aby uzyskać szerszy zakres informacji należy skontaktować się z działem farb przemysłowych GRUPY CSV lub udać się do jednego z 50 sklepów GRUPY CSV w całej Polsce.

 

mgr inż. Krzysztof Piekarski Technolog w firmie GRUPA CSV