Farby wodorozcieńczalne – nowe kierunki rozwoju

Farby wodorozcieńczalne – nowe kierunki rozwoju

Wciąż niepewna sytuacja na rynku ze względu na uwarunkowania pandemiczne, naruszone łańcuchy dostaw oraz problemy z realizacja zamówień w skali globalnej. Zmieniająca się rzeczywistość wymusiła poszukiwanie rozwiązań, które będą odpowiadały nowym oczekiwaniom rynku. Wg. Pulsu Biznesu wskaźniki koniunktury świadczą o tym, że aktywność przemysłowa rośnie.

Są prawdopodobnie dwa czynniki, które pomagają producentom. Pierwszy to substytucja wydatków konsumpcyjnych z usług w kierunku towarów. Drugi to poprawa oczekiwań dotyczących poprawy koniunktury w 2021 roku co zwiększa popyt inwestycyjny.
Image

Twoja firma specjalizuje się w odnawianiu kontenerów, maszyn rolniczych, pojazdów użytkowych?

Zapraszamy do kontaktu, zbadamy Twoje oczekiwania i przygotujemy spersonalizowane rozwiązanie dla Twojej firmy zawierające:
  • rozwiązania produktowe
  • konkretne systemy lakiernicze
  • wsparcie technologiczne

Farby wodorozcieńczalne a ekologia

Firmy poszukują nowych rynków zbytu oraz nowych produktów, które zapewnią im szybszą i bardziej wydajną technologię. Producenci farb przemysłowych nie mogą zapomnieć o bardzo ważnym aspekcie jakim jest ekologia. Wciąż zmieniające się normy i przepisy zmuszają producentów do poszukiwania nowych technologii i rozwiązań. Najlepszym tego przykładem mogą być popularne obecnie farby wodorozcieńczalne.

Farby na bazie wody są rozpuszczalne w wodzie, ale po wyschnięciu stają się wodoodporne. Biorąc pod uwagę uwarunkowania ekologiczne, farby na bazie wody mają wiele zalet w porównaniu z farbami olejnymi. Główną zaletą farb wodorozcieńczalnych w ujęciu ekologicznym jest fakt, że wydzielają znacznie mniej oparów organicznych (LZO) niż farby olejne ponieważ nie potrzebują rozpuszczalnika organicznego. Lakiery syntetyczne na bazie wody nie są jednak wolne od szkodliwych substancji. LZO można znaleźć w wielu różnych przedmiotach i źródłach, od farb po środki czyszczące, od pasty do mebli po spaliny samochodowe. Służą między innymi do kontrolowania czasu schnięcia produktu i sposobu parowania określonych chemikaliów.

Zastosowanie farb wodorozcieńczalnych

Wcześniej dominujące na rynku farby alkidowe i olejne zaczęto zastępować produktami na bazie wody. Farby wodorozcieńczalne mają wiele dodatkowych korzyści dla użytkownika, a także dla środowiska - takich jak krótszy czas schnięcia, mniejszy zapach i łatwiejsze czyszczenie sprzętu i narzędzi do aplikacji.

Postęp w technologii farb spowodował dramatyczne i przyjazne dla środowiska wzrosty stosowania farb wodnych w rolnictwie oraz zaostrzenie przepisów dotyczących LZO na całym świecie. Wytwarzane są farby na bazie wody o wyższej jakości do stosowania na podłogach, murze i okładzinach, a także na dachach, stodołach i zewnętrznych powierzchniach metalowych.

Bardzo dobry przykładem zastosowania farb wodorozcieńczalnych jest przemysł drzewny, gdzie takie produkty wykorzystywane są przy produkcji mebli dziecięcych oraz zabawek. Farby wodorozcieńczalne spełniają normę EN71-3, która dotyczy produktów dla dzieci.

Główne zalety farb wodorozcieńczalnych

Najważniejsze przewagi farb wodorozcieńczalnych w ujęciu ekologicznym zostały omówione powyżej, jaką zatem jeszcze mają przewagę nad swoimi konkurentami? Krótki czas schnięcia farb rozcieńczanych wodą zdecydowanie przyspiesza procesy napraw w lakierniach co wpływa na optymalizację kosztów. Przy odpowiednim przygotowaniu i kontroli jakości farby wodorozcieńczalne są równoważne lub lepsze w zapobieganiu rdzy w porównaniu z poprzednim systemem na bazie oleju. Ułatwiają ponowne malowanie, minimalizując potrzebę szlifowania utwardzonej farby olejnej, aby uzyskać jak najlepsze ponowne nałożenie.

W ofercie Grupy CSV posiadamy system wodorozcieńczalny - mieszany epoksydowy-akrylowy

  • URA-POX 028 - farba gruntująca 2K
  • URKI-VOC - farba nawierzchniowa 2K
System mieszany. Grunt na bazie żywicy epoksydowej utwardza­nej poliamidami z wysoką zawartością fosforanu cynku. Reko­mendowany dla przedsiębiorstw, gdzie wymagana jest redukcja emisji LZO.
Zastosowanie:
Maszyny rolnicze, pojazdy użytkowe

Zalety systemu:
Szybki czas schnięcia, wysoka twardość oraz doskonała przyczepność do stali, aluminium oraz stali galwanizowanej. Obniżona zawartość VOC!
Image

Drukuj   E-mail